Abimin köyde sevdiği biri vardı. Ne bizim ailemiz ne de kızın ailesi evlenmelerine izin vermediler. O da kızı kaçırdı, resmi nikâhlarını kıydılar. Şimdi hukuken hanımı ama aileler izin vermeyince imam nikâhı olmuyormuş. Nedir bunların durumları?

Tarih: 19 Şubat 2010

CEVAP:

Resmi nikâhları yapıldıysa bu nikâh dinen de geçerli olur. Burada şu hadis devreye girer:

“Veli ve iki güvenilir şahit olmadan nikâh olmaz. Bu şekilde kıyılmayan nikâh bâtıldır. Anlaşamaz­larsa sultan (yetkili makam) velisi olmayanın velisidir.” (Ebû Dâvûd, Nikâh, 20, (2083); Tirmîzî, Nikâh, 14 (1102); İbn Mâce, Nikâh, 15, (1879); Ahmed b. Hanbel, Müsned,  6/66.)

Şimdi gidip bir de imam nikâhını kıydırsınlar. Çünkü resmi nikâhta mehir belirleme başta olmak üzere birkaç eksiklik bulunmaktadır. Bunları da imam nikâhı ile tamamlasınlar. Nikâhta önemli olan, denetimdir. Bu denetim de nikâhın hukuken kontrole alınması ile sağlanmıştır. Dolayısıyla herhangi bir sorun yoktur.

Bununla ilgili olarak aşağıdaki linkte bulunan görüntülü cevabımızı izlemenizi de tavsiye ederiz:

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/bir-kiz-ailesinin-rizasi-olmadan-evlenirse-ailesinin-tutumu-ne-olmali.html