FETVALAR

SORU:

Aileden habersiz yapılan imam nikahı sahih midir?

Tarih: 10 Ağustos 2009

CEVAP:

“Nikâh, hem aile hem de toplum için büyük öneme sahip bir sözleşmedir. Bu sebeple yalnızca kadın ile erkeğin evlenmek üzere anlaşmaları yeterli görülmez. Bu konuda her toplumun, kendi inancına, gelenek ve göreneklerine göre koyduğu kurallar vardır. İslam’dan önce Mekke’de kız, babasından veya velisinden istenir, kıza mehri verilir ve nikâhı kıyılırdı. İslam bu uygulamayı kabul etmiştir.”

Bu konu çok önemli bir konudur. Bugüne kadar yanlış anlaşılmalara sebebiyet olan bu konuda meşhur mezhepler (Hanefi, Şafii, Maliki ve Hanbeli ) Kur’an-ı Kerim ile bağdaşmayan görüşler bildirmişlerdir. www.suleymaniyevakfi.org Sitemizin “ARAŞTIRMALAR” bölümünde, bu konu ile ilgili çok önemli bir ilmi çalışmamız yer almaktadır:  Nikah Sözleşmesinde Velinin Yeri.

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/nikah-sozlesmesinde-veli.html

Bu makaleyi okuyarak; Kur’an’a uygun, Kur’an’ın onayladığı bir nikahın nasıl olması gerektiğini, velinin nikah sözleşmesindeki yerini, aileden habersiz bir şekilde nikah kıyılıp kıyılamayacağını vb. konuları Kur’an ve onun açıklaması olan Sünnet ışığında öğrenebilirsiniz. Böylece mezheplerin bu konuda Kur’an ve Sünnete uymayan yorumlarını da görebilirsiniz.

Bunun yanı sıra yine aşağıdaki linkten Velisiz Nikah başlıklı yazıyı da okumanızı tavsiye ederiz:

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/velisiz-nikah.html


Etiketler: