Ağniya ismi Kur’an’da geçiyor mu? Ne anlamı vardır? Kız ismi olarak konulmasında bir sakınca var mıdır?

Tarih: 02 Mart 2012

CEVAP:

Sözlükte ‘zenginler’ anlamına gelen ve “ğanî” kelimesinin çoğulu olan Ağniyâ (اغنياء) Kur’an’da geçmektedir. Bu kelimenin geçtiği ilgili ayetler şöyledir:

“Harcamayı Allah yolunda hizmete kapanıp kalmış ihtiyaç sahiplerine yapın. Onlar dışarıda dolaşıp çalışma fırsatı bulamazlar. Ağır başlı oldukları için bilmeyenler onları zengin (اغنياء) sanırlar. Sen onları simalarından tanırsın. Kimseden ısrarla bir şey istemezler. Hayra yapacağınız her harcamayı Allah elbette bilir.” (Bakara, 2/273).

“Allah fakir; biz zenginiz (اغنياء)” diyenlerin sözünü Allah elbette işitti. Onların sözlerini ve nebilerini haksız yere öldürmelerini kaydedeceğiz ve bir gün şöyle diyeceğiz: “Şu yangının azabını tadın bakalım.” (Al-i İmran, 3/181).

“Sorumlu tutulacak olanlar, zengin (اغنياء) oldukları halde senden izin isteyenlerdir. Muhaliflerle birlikte kalmak bunların hoşuna gitmişti. Allah bunların kalpleri üzerinde yeni bir yapı oluşturdu; artık bilemezler.” (Tevbe, 9/93).

Bu kelimenin Kur’an’da geçmesi çocuklara isim olarak verilebileceği anlamına gelmez. Ayrıca bir ismin çocuğa verilmesi için Kur’an’da geçmesi de şart değildir. Anlamı dinimize ve örfümüze uygun düşen daha güzel isimler bulmanızı tavsiye ederiz.