Eşimin adet süresi doldu ve bittiğine dair gelen akıntı geldi ve yıkanıp temizlendi. Fakat bir müddet sonra tekrar kan geldiğini fark etti. Âdeti devam mı ediyor? Nasıl hareket edecek?

Tarih: 24 Mart 2010

CEVAP:

Eşinizin âdeti sona ermiştir. O kan, âdet dışı bir kanamadır, muhtemelen bir damar çatlamasından dolayı geliyordur. Buna İslam Hukukunda “özür kanı” anlamına gelen “istihaza” adı verilir. Bu durumda olan bir kadından namaz sorumluluğu düşmez. İlişkiye de girebilir.

www.suleymaniyevakfi.org/ramazan-ve-oruc/adetli-kadinin-orucu-ve-namazi.html

Kadınların özel halleri konusunda sağlam ve geniş bilgi edinmek için kadın hastalıkları ve doğum uzmanı bir jinekolog doktor tarafından vakfımızda verilen semineri izlemenizi tavsiye ederiz. Bu seminerde kadınların âdet günleri, âdet düzensizlikleri, âdet dışı lekelenmeler, lohusalık, lohusalık müddeti ve günlük normal akıntılar hakkında bilgi verilmiştir. Semineri aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz:

www.kurandersi.com/vakif-etkinlikleri/kadinin-ozel-halleri-2/