Biz üç kardeşiz. Babamız vefat etti, annemiz sağ. Babamızdan kalan miras üçe mi bölünür, dörde mi? Yoksa hepsi annemizin mi olur?

Tarih: 10 Ocak 2012

CEVAP:

Anneniz mirasın sekizde birini alır. Eğer babanızın anne ve babası (dede ve nineniz) bulunmuyorsa mirasın kalanı üç kardeş (ölenin çocukları) arasında taksim edilir. Eğer üç kardeşin hepsi kız veya hepsi erkekse bunlar, mirası eşit hisselerde paylaşırlar. Kardeşler bir erkek iki kız veya iki erkek bir kız şeklinde karışık bulunuyorlarsa erkek kardeş iki kız kardeş hissesi alacak şekilde miras paylaştırılır.