Babamın vefat etmesi ile annem ben (erkek) iki kız kardeş ve bir erkek kardeşim olarak iki ev ve dükkânın paylaşılması tam helal yoldan nasıl yapılır? Eğer kız kardeşler evden miras almak değil de para isterlerse bu durumda biz de evleri satmak istemesek nasıl bir yöntem bulunabilir?

Tarih: 18 Mart 2010

CEVAP:

Miras bırakan geride karısı, iki erkek ve iki kız çocuğunu bırakarak vefat ediyor. Buna göre miras 48’e bölünür. Altı hisse (terekenin 1/8’i) miras bırakanın karısına verilir. Kız çocuklardan her birisi yedişer (toplamda 14) hisse, erkek çocuklardan her birisi on dörder (toplamda 28 hisse) alırlar. 6+7+7+14+14=48

Mirasçılardan herhangi birisinin hakkı, evde oturmak isteyenler tarafından gerek dükkândaki haklarından veya soruda belirtildiği gibi evin toplam değeri hesaplanarak (evde oturmak isteyen mirasçılar tarafından) para olarak ödenebilir.