Babamız öldü. Geride kalan mirası annemiz ve 2 erkek, 4 kız kardeşler olarak aramızda nasıl bölebiliriz?

Tarih: 12 Kasım 2010

CEVAP:

Miras bırakanın karısı terekenin 1/8’ini alır. Geride kalan ise çocukları arasında her bir erkek çocuğun iki kız çocuk hissesi alacağı şekilde ikili-birli taksim edilir.

Buna göre toplam miras 64 hisse kabul edildiğinde, anneniz 1/8 olan 8 hisse, her bir erkek çocuk 14 hisse ve her bir kız çocuk 7 hisse alır. 8+14+14+7+7+7+7=64