Babam öldü. Mirasçı olarak annem, 4 erkek ve 3 kız kardeş kaldık. Miras dağıtımı nasıl olur?

Tarih: 23 Eylül 2011

CEVAP:

Miras bırakanın eşi, mirasın sekizde birini aldıktan sonra kalan, kız ve erkek çocuklar arasında erkek çocuğun, iki kız çocuk hissesi alacağı şekilde paylaştırılır. Buna göre miras 88 hisse kabul edilerek sekizde biri olan 11 hisse miras bırakanın karısına, kalan 77 hisse de çocukları arasında her bir erkek çocuğun 14, her bir kız çocuğun 7 hisse alacağı şekilde taksim edilir.  11+14+14+14+14+7+7+7=88