Babam öldü. Mirasçı olarak annem, iki kız kardeşim ve ben (erkek) kaldık. İslam hukukuna göre miras paylaşımı nasıl olmalıdır?

Tarih: 13 Nisan 2012

CEVAP:

Geride eşini, iki kızını ve bir oğlunu bırakarak ölen adamın mirası şu şekilde taksim edilir:

Eşi (anneniz) mirasın sekizde birini aldıktan sonra kalanı kız ve erkek çocuklar arasında erkek çocuğun iki kız çocuk hissesi alacağı şekilde taksim edilir. Buna göre taksim 32 hisse üzerinden olur. Eşi sekizde biri olan 4 hisseyi alır. Kalan 28 hisseden erkek çocuk 14 hisse, kız çocuklar da 7’şer hisse alırlar.  4+14+7+7=32