Hocam bir erkek vefat etti. Geride annesi, eşi ve 1 oğlu 2 kızı kaldı. Dinen bu durumda miras oranları nasıl olmalıdır? Bir de erkek kardeş kendi razı olursa mirası eşit paylaşabilirler mi?

Tarih: 15 Nisan 2010

CEVAP:

Miras 192 paya bölünmelidir. Bunun sekizde biri olan 24 pay ölenin eşine verilir.  Kalan 168 payın altıda biri olan 28 pay annesinin olur. Geriye kalan 140 pay dörde bölünür;  35’er pay kızların her birine, 70 pay da erkek çocuğa verilir.

Allah Teâlâ mirasla ilgili ayetlerde böyle emrettiği için miras önce bu şekilde pay edilmek zorundadır. Daha sonra isteyen istediğine ikramda bulunabilir.