Ben bayan çanta mağazasında çalışıyorum. Sürekli turistlerle ticaret yapıyoruz onlarla helalleşmek uygun mudur? Bir kaç sent ben alacaklı oluyorum bazen de onlar. Normalde bir şey yok ama dinimize göre nasıl yapmak zorundayım?

Tarih: 17 Ağustos 2009

CEVAP:

Dinimizde gayrimüslim de olsa hiç kimsenin hakkını yememek esastır. Hatta ve hatta müslüman olmayanlar konusunda çok daha dikkatli davranmak gerekmektedir. Aksi halde sizin yapacağınız bir hata onların gözünde müslümanlara ve İslam’a bir leke getirebilir.

Ticarette ufak tefek hesap bakiyelerine her zaman rastlanabilir. Bu gibi durumlarda karşı taraf (turist) mutlaka durumdan haberdar edilmelidir. Rıza gösterirse herhangi bir sakınca olmaz fakat razı olmazsa hakkını ödemek gerekir.