7 aylık oğlum var. Dinen ne kadar süre emzirmem gerekiyor?

Tarih: 27 Ekim 2011

CEVAP:

Çocukların emzirilmesi ile ilgili olarak Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

“Anneler çocuklarını iki tam yıl emzirirler. Bu, emzirmeyi tamamlamak isteyenler içindir. Onların marufa uygun yiyecek ve giyeceği, çocuğun babasına aittir. Kimseye gücünün yettiğinden fazla yük yüklenmez. Çocuğu yüzünden ne ana ne de baba zarara sokulur…” (Bakara, 2/233)

Buna göre en güzeli, çocuğu iki yaşını dolduruncaya yani 24 aylık olana kadar emzirmektir. Ayette de görüldüğü gibi iki yaşından önce çocuğunu memeden kesmek isteyen anne, bu kararı tek başına veremez; ancak kocası ile karşılıklı anlaşmak suretiyle çocuğunu erken bir zamanda sütten kesebilir.

Bununla ilgili görüntülü bir cevabımızı aşağıdaki linkten izlemenizi tavsiye ederiz:

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/kurana-gore-bebekler-24-ay-mi-30-ay-mi-emzirilir.html