Kasap olarak hacca gideceğim. Bize bildirildiğine göre kasapların yarısı sabah 6'dan 14.00'a kadar bir kısmı da 14.00'dan sonra görev yapacaktır. Saat 6'dan 14.00'a kadar görev yapacak olan kasaplar gerek Müzdelife'deki vakfede ve gerekse Kurban Bayramının birinci günü şeytanı taşlama hususunda bir takım sıkıntılar içine düşeceklerdir. Hanefi Mezhebine göre nasıl davranmalıdır?

Tarih: 12 Ağustos 2009

CEVAP:

6’dan 14.00’a kadar görev yapacak olan kasaplar Müzdelife vakfesini yaptıktan sonra doğru Mina’daki mezbahaneye gider göreve başlarlar. Bunlar, ihramlarını çıkarmadan saat 14.00′ e kadar kurban keser, sonra gider şeytanı taşlarlar, sonra kendi kurbanlarını keser, tıraş olur, ihramlarından çıkarlar. İhramlı iken başkalarının kurbanlarını kesmelerinde bir mahzur yoktur.

İhramlı olarak çalışmak verimi düşürecek ve ihramlı olarak çalışmaya müsaade edilmeyecek olursa bu defa bu kasaplar mazeretli sayılırlar ve sabah namazını beklemeden Müzdelife’den Mina’ya inerler. Sabah namazının hemen peşine şeytanı taşlayarak Mina’ya çıkar, tıraş olur, ihramdan çıkarlar. Böylece saat 6’dan önce işbaşı yapmış olurlar. Hanefi Mezhebine göre mazeretli olanlar Müzdelife Vakfesi gibi haccın vaciplerini, mazeretleri sebebiyle terk ederlerse onlara bir şey lazım gelmez.